Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
HVAC Otomasyon Nedir?

HVAC Otomasyon Nedir?

HVAC Otomasyon Nedir?

HVAC kısa adı ile bilinen ve açılımı ısıtma (heating) soğutma (cooling), havalandırma (ventilating) ve iklimlendirme (air conditioning) olan sistemler, bulunulan ortamların ısıtılması, soğutulması ve havalandırılmasını düzenleyip kontrol eden sistemlerdir. HVAC sistemleri önemli ölçüde enerji tüketen sistemlerdir ve yaşanılan ortamın (konut, AVM, sanayi tesisleri, eğlence yerleri… vb.) özellikleri göz önünde bulundurularak yapılan HVAC otomasyonları önemli ölçüde enerji tasarrufu yapılmasına imkan verir.

HVAC sistemlerinin otomasyonu enerji verimliliğine olan katkısının yanı sıra, insan sağlığını tehdit eden zararlı organizmaların ortam havasından temizlemesi nedeni ile de önemli bir uygulamadır. Ortam havalandırılmasını iyi düzenleyen ve istenilen değerlerde tutan sistemler, küf ve bakteri gibi zararlı organizmaları yaşanılan ortamdan uzak tutar.

HVAC sistemlerinde tüketilen enerji binanın özelliklerine ve kullanım amaçlarına bağlı olarak %15 ile %60 arasında değişmektedir. Enerji tüketiminin böylesine büyük olduğu sistemlerde verimli enerji kullanılması ve boşa giden enerjinin en aza indirilmesi de büyük önem arz eder. HVAC sistemlerinde enerji tasarrufu istenilen konfor seviyesinden ödün verilmeden sağlanabilir. HVAC sistemlerinde yapılacak iyileştirmeler, uygulamanın yapıldığı binanın özelliklerine göre farklılık göstermekle birlikte iyi bir HVAC otomasyonu ile işletim maliyetlerinde %40’a varan iyileşme sağlanabilir. HVAC otomasyonu yapılırken öncelikli olarak aşağıda belirtilen parametreler göz önünde bulundurulmalıdır.

Hvac Otomasyon E-Ticaret Sitemize bu linkten ulaşabilirsiniz.

  • İstenilen iç hava kalitesi ve termal kalite
  • Aydınlanma ve diğer ekipmanlardan oluşan ortam ısısı
  • Yapının karakteristiği ve yeri
  • Profesyonel Bina otomasyon Sistemleri

HVAC otomasyonu uygulamaları projeye özel uygulamalardır. HVAC otomasyonu talepleriniz için HVAC otomasyonu talep formunu doldurabilir ve ihtiyaçlarınıza özel çözümler sunacak teknik birimimizin sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.

Paylaş: