Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
FAN COİL EKİPMANLARIYLA DİLEDİĞİNİZ SICAKLIĞI YAŞAYIN

FAN COİL EKİPMANLARIYLA DİLEDİĞİNİZ SICAKLIĞI YAŞAYIN

FAN COİL EKİPMANLARIYLA DİLEDİĞİNİZ SICAKLIĞI YAŞAYIN

FAN COİL EKİPMANLARIYLA DİLEDİĞİNİZ SICAKLIĞI YAŞAYIN.

Fan Coil ekipmanları bir sisteme bağlı olarak işlev gerçekleştirmektedir. Fan Coil sistemi genel olarak tanımlanacak olursa, kapalı devre bir sistemde dolaştırılan suyun( sıcak/soğuk) sistemdeki serpantinler içinden geçirilmesi ve ortamdaki fan vasıtasıyla havanın öncesinde sisteme alınıp; ihtiyaca göre ısıtma ve soğutma işlemi yapılarak tekrar ortama verilmesiyle binadaki iklimlendirmenin gerçekleştirilmesidir.

Fan Coil ekipmanlarının, iç tip ekipmanlardan en büyük farklılıkları; kolay dekoratif monte edilebilmelerinin yanı sıra karşım veya taze hava damper kontrolünün olmamasıdır. Fan Coil ekipmanları apartman, ofis, hastane, otel odaları, alışveriş ve iş merkezleri gibi tek yönlü alanların ısıtılması ve soğutulması için kullanılır.

Tipik bir Fan Coil üniteleri; fan, filtre, ısıtma-soğutma serpantini ve yoğuşma tavasından oluşmaktadır. Fan Coil ekipmanları montaj tiplerine, kaset yapılarına, batarya yapılarına, fan devirlerine, akışkan tipine göre ayrılmaktadır.

Fan Coil sistemi suyun devir dönüm yapmasıyla çalışan bir sistemdir. Bu sistemin ana merkezinde hazırlanan sıcak su ve soğutulmuş su, bina içerisine dağılmış Fan Coil ekipmanlarına dağıtılarak iklimlendirme yaratılır. Sıcak su bir sıcak su kazanında, soğuk suyu ise chillerda üretir. Fan Coil cihazları bir fan ve ısı geçiş yüzeyi olarak serpantin içeren elemanlardır. Fan yardımı ile odadan alınıp, serpantinler üzerinden geçirilerek ısıtılan veya soğutulan hava tekrar odaya üflenir. Dönüş borularıyla merkeze dönen su burada tekrar ısıtılıp/soğutularak hava sirkülasyonu sağlanır.

Fan Coil üniteleri içinde tek serpantin varsa, kurulan sisteme iki borulu Fan Coil sistem adı verilmektedir. Sistemde sıcak havayı ve soğuk havayı dağıtan ve toplama yapan iki boru dolaşmaktadır. Bu durumda tüm sistemde sadece ya soğuk ya da sıcak su dolaştırabilir. İki borulu Fan Coil sisteminin en ucuz merkezi sistemidir. Borulama ve izolasyon maliyeti dört boruluya göre daha azdır. İki borulu Fan Coil’de yaz kış geçişini sağlamak için; yaz-kış konum anahtarlı termostatlar kullanılmalı ve boru termostata eklenmelidir.

Fan Coil içinde ısıtma ve soğutma olarak ayrılmış iki ayrı serpantin varsa kurulan sistem dört borulu Fan Coil sistemi olup, iki borulu sisteme göre daha kullanışlıdır. Bu sistemde iki dağıtım ve iki toplama yapan dört boru dolaşmaktadır. Her Fan Coil cihazına iki dağıtma borusu birbirinden bağımsız olarak bağlanmaktadır. Bu sayede, hem soğuk su hem de sıcak su bütün sistemde birbirlerinden ayrı bir şekilde dolaşabilmektedir. Sistemin soğutmadan ısıtmaya dönmesi için herhangi bir işleme gerek yoktur. Fan Coil sistemleri mevsim değişimlerinde ve ara mevsimlerde uygun ısıyı yakalamak oldukça kolaylaşır ayrıca konfor sağlar. Yaz-kış geçişi oldukça kolaydır. Mevsim değişikliklerine oldukça hızlı bir şekilde uyum sağlamanızda yardımcı olur. İlk yatırım maliyetinin daha yüksek olmasına karşılık işletme verimliliği yüksek, işletme giderleri ise düşüktür.

İklimlendirme cihazları içerisinde ekonomik yönden rahatlık sağlatan Fan Coil uygulaması, mevsimlerin geçişlerinde rahatlık sağlamakta ve kullanıcıların memnuniyetini sağlamaktadır.

Fan coil sistemi ile her oda bağımsız olarak kontrol edilebilmektedir. Fan coil kontrol sistemleri; en basit yalnız fan kontrolünden oransal vana kontrolüne kadar geniş bir çeşitlilik gösterir. Fan motorlarında devir ayarı yapma imkânı kapasite kontrolündeek bir kolaylık yaratır.

İki yollu kontrol vanaları kullanıldığı takdirde, frekans kontrollü dolaşım pompası kullanımı enerji tasarrufu açısından tavsiye edilmektedir. Eğer bu tercih edilmezse Fan Coil ekipmanlarından PRV vana monte edilmelidir.

Fan Coil ekipmanlarının oluşturduğu iklimlendirme sistemi sayesinde enerjinin işletilmesi açısından kolaylığına, enerji tasarrufuna, enerji yönetimine ulaşmış olacaksınız.

Paylaş: